І ось п’ять років тому я познайомився з дуже цікавою та унікальною людиною зі Львова, Гринів Лонгином Андрійовичем. Ми обмінювались інформацією по вирощуванню різних екзотичних рослин та посадковим матеріалом. Від нього я і отримав три сорти гумі, над селекцією яких Лонгин Андрійович працював понад 10 років. Надіслав він вкорінені однорічні відводки, які уже на другий рік порадували першими смачними, цілющими ягодами. А в цьому році врожайність перевершила всі мої чекання. Метрові кущики були щільно вкриті червоними плодами, під вагою гілля гнулися до землі. Усі три сорти з різним терміном дозрівання, навіть за розміром, смаком та формою ягід відрізнялись.
Ще після першої розмови з автором цих сортів, мене знову захопила ця культура. Я знову почав шукати гумі в колекціях знайомих садівників. Мені поталанило ще раз. На чернівеччині в господарстві Гуцула Івана Миколайовича я побачив ще один цікавий сорт гумі, який садівник відбирав на протязі довгого часу. Цікавий він був тим, що не потребував інших дерев для запилення. Таке деревце стане незамінним багатьом садівникам з обмеженим земельним простором.
Для тих хто знайомиться з цією рослиною вперше, коротко з історії. Гумі, або лох багатоквітковий (Elaeagnus multiflora) – ягідний чагарник, або невелике дерево, найближчий родич обліпихи, проте сильно відрізняється від неї і за зовнішнім виглядом, за смаком, та як і всі рослини з сімейства лохових, славиться своїми цілющими властивостями. Місця природнього поширення це Сахалін, Далекий Схід, Японія, Китай, Північна Корея. Там її називають «чудо-ягодою», «сахалінської обліпихою», «ягодою довголіття та молодості». Крім приємного смаку і декоративного виду, ягоди мають багато корисних властивостей. Її хімічний склад включає безліч біологічно-активних речовин, вітамінів та мінералів. У ягодах дуже високий вміст вітаміну С – більший ніж у цитрусових і навіть більший, ніж в чорній смородині – справжній рекордсмен за вмістом аскорбінової кислоти. Вітаміни містяться не тільки в ягодах, але і в листі рослини. Вживання ягід в їжу насичує організм вітамінами і мінералами, допомагає при шлунково-кишкових розладах, стимулює кровообіг, має загально зміцнюючу і тонізуючу дію. Ягоди потрібно вживати разом з кісточкою, яка багата на цілюще масло, що допомагає швидко знімати різні запалення в організмі.
Агротехніка вирощування не складна. Рослина любить сонячні захищені від вітру місця, але й чудово витримує напів тінь. Перші два роки на зиму бажано прикрити. Для цього пригинається до землі, пластика куща дозволяє це легко зробити. Пришпилюється дротом та накривається легким укриттям. Наприклад мішком з під цукру. В місцях де немає сніжного покрову, чимось більш теплим (Агро волокном). Коренева система поверхнева, тож мульчування піде лише на користь. Гумі, рослина корисна для ґрунтів. Колонії бактерій на її корінню збагачують землю азотом. Крім усього цього це прекрасний медонос.
Христос воскрес!
Доброго здоров’я, творчої наснаги та удачі Вам, пане В’ячеславе!
Я теж трохи займаюсь садівництвом, але то виключно для душі та внуків. Часто переглядаю Ваш сайт для пошуку відповіді на питання, у Вас є чому повчитись. В мене запитання (знаючи Вашу допитливість і новаторство). Наткнувся в інтернеті на таку ягоду як гумі жовтий Pointilla fortunella, на даний момент в прожажу немає ні в кого, інформації теж обмаль. Я давно вирощую гумі і багатоквітковий, і зонтичний. Трохи дивує, бо внуки постійно сидять під цими кущами і клюють, як шпаки, аж язички їм затерпають. Тому і зацікавився новим жовтим видом, бо їм жовта малина, жовта суниця і жовтий Кумберленд смакують значно краще, ніж традиційні.
Буду вдячний за любу інформацію про цю рослину.
З повагою
Дмитро Левицький, с.Ямниця, Івано-Франківська обл.
Воістину воскрес!
Дякую пане Дмитре! І Ви з родиною живіть та процвітайте у здоров’ї, мирі та злагоді!
Маю у своїй колекції 3 сорти жовто-плідного лоха зонтичного. Один з них буде на осінь у продажу. За смаковими якостями значно відрізняється від червоно-плідних сортів. Більш детальну інформацію розміщу у осінньому каталозі.
З повагою, В’ячеслав.
Доброго вечора.
Ви пишете, що коренева система в гумі поверхнева, але я недавно корчував старий кущ, десь до трьох метрів у висоту, довелось добре попітніти. До коренів добрався на другому і третьому штику лопати, їх було більше десятка і дуже тверді. Кущ був у мене третім одного сорту ще з 80-тих років, сильно затінив частину саду і на смак не дуже. Всю рідню і друзів підсадив на цю ягоду, чомусь дуже подобається внукам. Буду вдячний, якщо порекомендуєте солодший і менш терпкий сорт.
Дякую. З повагою, Дмитро.
Доброго дня! Молоді саджанці дуже чутливі до вологи, потребують частого поливу. Що до смакових якостей, то один з найсмачніших – Львів’яночка.З повагою, В’ячеслав.
Мрію виростити гумі але високоврожайні. Якщо маєте можливість надіслати саджанці
– прошу Ваш телефон для переговорів. З повагою Світлана.
Мій телефон 0678845291. Полтавська область.
Доброго дня! Сортові саджанці гумі мають вирощуватись тільки з черенків. Погано вкорінюються і перші роки тупо ростуть. Тож приходиться чекати. З повагою, В’ячеслав.