Партенокарпія (від грец. Parth?nos – діва і karp?s – плід) – зав’язування на рослині плодів без запліднення. Такі плоди зазвичай без насіння, або містять насіння без зародків. Навесні, коли на яблунях з’являються бутони, що переходять у пишне цвітіння, на цих яблунях разом з появою листочків, з плодових бруньок розвиваються зразу маленькі яблучка. Плодоношення цих сортів не залежать від погодних умов, наявності бджіл та сортів-запилювачів. Тому плодоношення завжди стабільне і щорічне. Молоді саджанці вступають в плодоношення з другого року після посадки.
Чудачка – сорт старий, найдений в Росії ще Мічуріним. В Україні він культивується понад 100 років і можна знайти в садах старих садівників-колекціонерів. Сорт імунний до парші та мучнистої роси. Висота дерева залежить від підщепи. Яблука дозрівають в середині серпня, зберігаються 3 тижні. Плоди видовжено бочковидної форми, схожі на синапи. Вага 100 – 150 гр. Жовтого кольору з рівномірним рожевим рум’янцем та червоними штрихами і полосами. Яблука містять 1 – 3 насінини без зародків. Приємного кисло солодкого смаку.
Матрешка – сорт завезений в Україну біля 20 років тому. Знайдений у Приморському краї Росії. За будовою дерева, розміром та формою яблук сорт ідентичний з попереднім, імунний до хвороб. Плоди жовтого кольору з незначним рожевим рум’янцем біля плодоніжки. Смак вишуканий, солодкий, ароматний. Плоди без насіння. Дозрівають на початку вересня, зберігаються на протязі місяця.