Луізеанія

Диво-цвіт луізеанія
Садова форма луізеанія – декоративний чагарник висотою близько 2,5 м з розлогими гілками, змінив багато назв, поки в 1959 р. остаточно не був віднесений до роду луізеанія (Louiseania triloba) сімейства Розоцвіті. Рослина походить з Північного Китаю, де і було виявлено ботаніками в 1831 р. Завезений до Англії, чагарник отримав назву китайської махрової сливи; Західна Європа присвоїла йому назву сливи трилопатевої (Prunus triloba). У Росії луізеанія часто іменувалася трилопатевим мигдалем (Amygdalus triloba). І дійсно, ця рослина має ознаками спорідненості і з мигдалем, і з сливою, але має все ж індивідуальні риси, щоб бути виділеним в окремий рід. Синонімами в літературі досі є назви: Amygdalis triloba = Prunus triloba = Louiseania triloba, а в просторіччі луізеанія часто називають сакурою за неймовірно красиве весняне цвітіння.


Так виглядає крона луізеанія в цвіту на початку травня, навіть раніше черемхи, коли інші дерева і чагарники стоять ще з голими гілками. На цьому тлі видовище деревця або куща, буквально обліпленого біло-рожевими або рожевими квітками діаметром близько 1,5 см у вигляді мініатюрних трояндочок, зачаровує і вражає. А у садових форм (сортових луізеанія) квітки і зовсім відрізняються «підвищеної» махровістю і діаметром близько 3,5 см. Квітконіжки у квіток дуже короткі, і здається, що квіти сидять прямо на гілках – і не тільки на тонких гілочках, а й на скелетних гілках і на стовбурах. Колірна гамма варіює від блідо-рожевих до червоних і малинових тонів. Приблизно через 10-12 днів від початку цвітіння пелюстки луізеанія раптом разом обсипаються, а на гілках залишаються світло-зелене листя, якиго і не було помітно під час цвітіння.

Розміщення, посадка, догляд

Квітуча луізеанія, світлолюбна, протягів не любить, – отже, в саду для неї потрібно підшукувати захищений від вітрів рівний сонячний куточок, або пологий схил південної чи західної експозиції. До грунту особливих вимог не пред’являє, але оптимальною є суглинна або супіщаних з кислотністю грунту 7,7. Тому на кислих ґрунтах луізеанія вдячно реагує на вапнування.

Важливим моментом при посадці є розміщення кореневої шийки на 2-3 см вище рівня землі. Пристовбурні кола відразу після посадки рекомендується замульчувати торфом або просто землею, а згодом – періодично проводити неглибоке розпушування.

Хоча луізеанія вважається посухостійкою культурою, недостатній полив їй теж шкідливий, особливо навесні (скорочується тривалість цвітіння). Поливати рослину потрібно тоді, коли верхній шар землі помітно підсихає. Кількість води при поливі – 7-10 л на одну рослину.

На підгодівлі добривами луізеанія також реагує позитивно. Як звичайно, навесні застосовуються комплексні, азотовмісні добрива, а з середини літа – фосфорно-калійні.

Луізеанія включає обов’язкові обрізки і стрижки, в результаті яких формується компактна крона гарної форми, а рослина оздоровлюється. Допустима в розумних межах зрізка квітучих гілочок для букетів. Але потрібно пам’ятати, що цвітіння відбувається на торішніх пагонах, тому формувальна обрізка повинна відбуватися відразу після цвітіння.

Луізеанія зимостійка, особливо її видові форми – зимує без укриття при температурі -25 …-30o. Сортові луізеанія більш вибагливі, в суворі зими можуть підмерзати кінці пагонів і квіткові бруньки.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>