Жимолость (загально)

Жимолость – відносно молода ягідна культура в наших садах. Перші саджанці цієї культури в Україні почали з’являтися в кінці вісімдесятих, в садах любителів рідкісних рослин. Але широких масштабів вирощування так і не набула, через нестачу інформації про вирощування жимолості. Мені надіслали один саджанець з Приморського краю в 1986 році. Перші роки він дуже повільно ріс, потім набрав сили  і на восьмий рік після посадки був близько двох метрів – я збирав з нього дві жмені гіркуватих ягід. Ну, і зрозуміло, кущ пішов під сокиру.

Зараз я не уявляю свого саду без цієї ягоди. Жимолость – рослина дуже легка в вирощуванні. Зовсім невибаглива, морозостійка, цілюща, перша ягода в сезоні з високими смаковими показниками. Не буду перераховувати в весь хімічний склад ягід і їх корисність – наголошу, що жимолость одна з небагатьох рослин яка  багата на йод; і на всій території минулого Радянського Союзу лише дві рослини мають здатність регенерувати відмерлі клітини організму людини: це обліпиха та жимолость. На сьогоднішній день в селекції жимолості зроблено багато кроків. Ягоди стали значно більші, смачніші, з різними термінами дозрівання. Свіжі цілющі ягоди можуть Вас радувати 50 – 60 днів у році. Майже подоланий основний недолік – осипання ягід при дозріванні.

Жимолость – листопадний кущ. Висота залежить від сорту і коливається від одного до трьох метрів в дорослому віці. Кущі можуть бути розлогі, колоноподібні і різні варіації між ними. Ягоди, від голубого до темно-синього, майже чорного за кольором, і круглими, видовженими, тупими, або загостреними кінцями і т. п., за формою. За смаком, від солодких і прісних, до кислих з гірчинкою в минулому – зараз добрий баланс між цукром і кислотою, з безліччю смакових тонів. На мою думку, в північних, центральних, східних та західних областях України жимолость треба вирощувати на сонячних місцях; в південних областях та Криму – в напівзатінку. Рослина швидко відплодоношує, (в 2012 році у моєму садку перші спілі ягоди були на 10 травня) і вологи на це їй вистачає. А надалі, щоб нещадне сонце її не вижарювало, кущі мульчуються і при потребі поливаються. Це гарантія майбутнього врожаю. Висаджувати жимолость потрібно в одному місці і бажано кілька саджанців різних сортів. Основна маса сортів самобезплідні, чим більше кущів, тим краще запилення і більший врожай. В ряду між рослинами – півтори-два метра. Добре відкликається на органічне підживлення. Немає періодичності плодоношення, кожен рік  ці рослини Вас будуть пригощати смачними ягідками.

1 коментар to “Жимолость (загально)”

  1. Іван коментує:

    Дуже цікава рослина. Шкода, що не має в каталозі, та все одно дякую за огляди сортів. Дуже добре коли є відео про рослину, ще й з власного саду. Це дає змогу реально оцінити як має виглядати ягода. Зацікавили усі сорти зокрема Фіалка. Надіюсь, що скоро їх можна буде побачити в каталозі.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>