Декенея Фаргеза – “Інопланетні фрукти”

Саме така думка з’являється в голові коли ви вперше бачите плодоношення цього дерева. Назва такого незвичного плодового дерева Декенея фергеза (Decaisnea fargesil) (Декаіснея). На сьогоднішній день у світі описано більше 50 тисяч рослин з їстівними плодами, людство освоїло лише біля сотні. Тож у садівничому напрямку є ще над чим працювати. Декенея – один із самих яскравих представників рослинного світу і в прямому, і в переносному сенсі.

Декоративна неповторність завдяки плодам, незвичного для нашого ока, темно-синього кольору, у деяких країнах їх називають “Сині сосиски”. 10-15 см. в довжину, 3 см. в діаметрі та ще й зібрані у великі грона плоди, не залишать нікого байдужими. Плюс хороший бонус в розширенні смакових відчуттів. Decaisnea – це листяні чагарники або дрібні дерева, що ростуть від 5 до 8 метрів заввишки і мають стовбури діаметром до 20 сантиметрів. Природній ареал розповсюдження — Далекий схід, Китай. Листя складне — довга основа довжиною від 60 до 90 см, до 25 листів на основному стеблі, довжиною до 15 см і шириною 10 см. кожний. Квітки зібрані у кетяги довжиною від 25 до 50 см. Кожна квітка має ширину від 3 до 6 см з зеленувато-жовтими тонкими пелюстками. Цвіте дерево у травні, плоди дозрівають у вересні. Степінь зрілості можна визначити за легким натисканням на плід. Зрілі плоди при натисканні розкриваються, показуючи вміст. Він містить прозору, желеподібну м’якоть, що огортає багато плоских чорних насінин. М‘якоть їстівна, але насіння ні, воно тверде, випльовується. Аромат фруктової м’якоті ніжний, приємний, смак солодкий і схожий на кавун, а текстура – желеподібна. Через мале поширення цієї культури у світі, використання Декаіснеї у харчовій промисловості теж незначне. Плоди у більшості їдять сирими. У Китаї з плодів готують знаменитий “Синій” соус. Італія — перша країна Європи де “Сині сосиски” почали сушити. Сухофрукти за смаком нагадують сушений інжир, і є щонайдорожчими та дуже популярними в країні. Також ці фрукти вирощуються та високо цінуються людьми в Гімалаях. Культивувати дерево не складно. За доглядом можна порівняти з агротехнікою персика. Рослини успішно вирощуються у помірному кліматі, а також у родючих, добре дренованих грунтах. Полюбляють більш сонячні ділянки, але і добре почуваються в на пів-затінку. Саме головне для неї це полив. Розмножуються насінням. Плодоносити починають з 6-7 років. Перші два-три роки рослини потрібно вкривати на зиму. Дорослі дерева можуть витримувати морози до -30 градусів за Цельсієм. Шукаючи насіння майте на увазі, що існують два різновиди, Decaisnea insignis, який походить з Непалу та Індії і мають схожі, але більш зелені фрукти, ніж Decaisnea fargesil з синіми фруктами. Насіння візуально не відрізнити, але Декенея інзігніс взагалі не переносить мінусових температур.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>