Дешевий ефективний кільчиватор своїми руками

У другій половині зими виноградарі починають підготовлювати виноградну лозу до вкорінення. У тих, хто цим займається не перший рік, уже є свої напрацювання в цьому плані. А от для новачків зорієнтуватись у великому потоці інформації досить важко. Як вибрати оптимальний варіант з високим відсотком вкорінення. Не мало комбінацій перепробував і я. Були різні кільчиватори, розчини, стимулятори, просто на воді на підвіконні і т. п. Усе це займало багато простору, часу та лишні витрати коштів на електрику. Ось уже декілька років я користуюся одним простим способом, яким хочу поділитись. Він згодиться не лише новачкам а і бувалим виноградарям. Цим способом можна за один проміжок часу вкоренити як і десяток чубуків, так і сотні-тисячі штук одночасно.

Для цього потрібні такі матеріали – картонний папір зі старих ящиків, сміттєві поліетиленові пакети (в залежності від об’єму малі, середні, великі), скотч, маркер та волога тирса грубої фракції з хвойних порід дерева. Оброблену виноградну лозу від грибкових захворювань нарізаємо на чубуки з трьома, двома бруньками. Нижній зріз відразу під брунькою, верхній кілька см. над брунькою. Підписуємо та звязуємо у пучки. Пучки вирівнюємо по нижньому зрізові. Верх може бути різної висоти. Примірюємо пучки до картонного паперу. Папір має бути довшим за самі довгі пучки на 10 см. Довжина паперу має бути такою, щоб обгорнути чубуки два рази. А товщина зібраних пучків не має бути меншою в діаметрі за 25 см. Тож набираємо та звязуємо пучки у великий пучок. Вирівнюємо по нижньому зрізові та загортаємо у картонний папір, скотчуємо. Отримали циліндр, де чубуки в середині, а краї картонної конструкції виступають по 5 см. з кожного боку. Спочатку ставимо циліндр догори верхніми кінцями чубуків та насипаємо всередину вологу тирсу. Фракція тирси груба, вона не злежується та має повітряні пустоти, це не дає деревині випрівати. А хвойна тирса бактерицидна запобігає загниванню. Вологість тирси має бути 40-60%. Це коли зжати тирсу у руці, з неї немає виділятись вода. Засипаємо зверху тирсу, утрамбовуємо та потрясаємо, щоб заповнити усі пустоти. Далі поверх циліндра одягаємо підходящий по розміру поліетиленовий пакет та знову скотчуємо. Перевертаємо циліндр вверх ногами. Нижніми вирівняними зрізами догори. Знову засипаємо тирсою та одягаємо ще один пакет. Скотчуємо та помічаємо маркером, що це верх. Якраз у такому положенні (вверх ногами) і будемо вкорінювати лозу. Ще зверху робимо помітки назви сортів. Робота зроблена, заносимо у погріб та залишаємо у такому ж положенні. Що до строків вкорінення. Тут уже потрібно експериментувати, в залежності від різних умов. Якщо так зробити відразу після обрізки виноградної лози, включно з першим місяцем зими, то переміщувати чубуки з підвалу нікуди не потрібно. До березня на усіх уже буде добре сформований калус, а до квітня уже і зачатки молодого коріння. Можна відразу ж висаджувати на грядку, чи розсаджувати по горщиках. Якщо це робити у лютому, то циліндри відразу заносити у тепле приміщення з температурою 17-22 градуси за Цельсієм. Ставимо на підлогу (тільки не на утеплену) щільно один до одного. Я використовую житловий будинок. Так, як циліндри герметично закриті, у домі немає сторонніх запахів, а площа будинку використовується більш раціонально. За 3-4 тижні усі чубуки мають потужний калус, а за 4-5 тижнів уже молоді коріння. Температура у приміщень може бути різною, то ж контролювати процес можна на одному з пакетів. Прорізати плівку, відгорнути тирсу та перевірити стан зрізів. Якщо потрібно продовжити кільчивання, накриваємо ще раз пакетом. У кого немає тирси, можна використати мох.

25 січня циліндри з чубуками були занесені у кімнату для пророщування. Рівно за місяць, 25 лютого зроблена перевірка на результат вкорінення. Протягом місяця температура у кімнаті коливалась від 16 до 19 градусів тепла за Цельсієм. Результат можна побачити нижче.

Хочу зауважити, що не в усіх сортах винограду спочатку утворюється калус, у більшості відразу з’являються корінці. І ще забув додати – у сортів винограду раннього строку дозрівання вкорінення проходить швидше. У пізніх – пізніше. То ж у паперових циліндрах комплектувати потрібно у відповідності до цієї ознаки.

1 коментар to “Дешевий ефективний кільчиватор своїми руками”

  1. Бадовська Валентина коментує:

    Дякую, що ділитись досвідом. Шкода, що я цього не знала кілька років тому, багато живців загубила.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>