Про “бідну колючку” замовлю словечко.
Хочу розповісти Вам про ягоду, яка за останні десятиліття впевнено виходить в лідери по врожайності і продажу серед ягідних культур в садах на пострадянському просторі. Як Ви здогадалися, мова піде про ожину. Ще Пліній Старший (римський письменник, який жив в 61 – 114 рр.. Н.е.) в своїх записах відзначив смак плодів ожини. В США і Європі ожину по праву називають королевою ягід. Вже більше двадцяти років, як я вирощую цю дивовижну культуру, і я підтверджую, ожина – Королева ягід. Наприклад – урожайність з квадратного метра ожини в рази перевищує урожайність суниці, малини і смородини разом узятих. Такому діапазону розмаїття смаку і аромату позаздрила би будь-яка ягідна культура. Завдяки сортам різного строку дозрівання, ми можемо споживати ягоди ожини в свіжому вигляді на протязі 5 місяців.
Але не все у нашої королеви так гладко. Часто зустрічаю в періодичних виданнях оголошення “продам або куплю не колючу ожину”, де наголошено “не колючу”. Мені зразу стає нецікаво далі читати, і я співчуваю цим людям. Їм просто не доводилось бачити і куштувати справжню “колючку”. Розмір ягоди, її вигляд, аромат, смак – компенсують усі колючки. Звісно, з розвитком селекції на наших садових ділянках все частіше з’являються нові безколючкові сорти ожини, теж з високими показниками. Але королева, все таки, колючка.
Декілька секретів агротехніки ожини:
- Хочеш отримати хороший врожай – підбери хороший сорт.
- Усі сорти хорошої ожини прикриваються від морозу, крім сорту Агавам.
- Хочу розвіяти міф, що ожина не має хвороб. Вони є і чимало. Не зупинятимусь на непотрібному переліку цих хвороб, проблема вирішується швидко. Один обробіток кущів перед укриванням на зиму будь-яким мідним препаратом. Наприклад – Медян Екстра – столова ложка на відро води. Це вирішить усі проблеми з грибковими захворюваннями.
- Полив при наливанні ягід.
- Притінювати плоди при дозріванні агроволокном, (ягоди підгоряють на сонці), цим же агроволокном і на зиму вкривається.
- Хороша підготовка посадкової ями прискорить появу врожаю.
Весь сезон ягідна королева радує багатим врожаєм смачних, цілющих ягід. Дбає про здоров’я родини і сімейний бюджет. З настанням холодів, треба віддячити королеві і подбати про її захист від морозів. Зробити це можливо досить швидко і якісно.
Спочатку переглядаю кущі, вирізаю залишки відплодоношенних пагонів, а також пагони з механічними пошкодженнями. Листя не видаляю, молодий приріст вкорочую на висоті витягненої руки. Листя тримає об’єм і більше захищає від сильних морозів. В окремі роки, при частих осінніх приморозках, листя все ж таки опадає. Відділяю від маточних кущів вкоріненні верхівки і розсаджую. Якщо шпалера під ожиною одно площинна – повністю розбираю. Беру крайній кущ і зв’язую всі пагони в сніпок. Потім починаю його гнути в середину ряду. Згинаю до висоти 50 см. і прив’язую до наступного куща біля землі. Кущ, до якого я прив’язав, аналогічно пригинаю і закріплюю на крайньому кущі. Саме важче зроблено. Далі кожен кущ накладається на попередній. Виходить така собі гірлянда по довжині ряду. Висота залежить від сорту ожини, від 30 см. до одного метра. Зверху накриваю агро волокном міцністю 50 – 60 мікрон, двома шарами. Агро волокно пришпилюю до землі дротяними скобами. Якщо у Вас один кущ ожини, то в залежності від ширини куща, забиваєте в землю металевий стержень і аналогічно зв’язуєте пагони разом, нагинаєте і закріплюєте до стержня.
Для молодих насаджень ожини на першу зиму, прикриваю сухими хвойними голками, з розрахунку 10-15 літрів на один кущик, або дерев’яною стружкою. Якщо зробити V-подібну шпалеру для ожини, а вона і такою має бути, тоді непотрібно її розбирати кожної осені. Тут є не одна перевага. Коли по одній площині росте і плодоносить торішній приріст, по другій цьогорічний – піднімається урожайність, легко збирати ягоди, тим більш в колючих сортів. Кущі добре провітрюються, фактично немає загнивання ягід в дощову погоду. І основне – легко вкривається ряд на зиму, і надійніше при сильних вітрах. V-подібна опора, як і на винограді, внизу 60 см. в верху 90см. З’єднувати слід в верхній частині. При накриванні ряду ніщо не буде заважати.
Щодо посадки ожини. Усі сорти ожини які стеляться, а це як правило сорти раннього строку достигання, садяться в ряду з інтервалом один метр. Прямо стоячі сорти – середнього строку дозрівання – відстань між кущами 2 метра. І на пів стоячі, пізньостиглі сорти 3 метри.