Знайти та відновити сорт

На сьогоднішній день в Україні немає жодної галузі, якої б не торкнулась глобалізація. Не оминула вона і садівництво. З кожним роком в наших садах з’являється все більше нових сортів різних культур. Це добре, адже «Все пізнається в порівнянні (Ніцше)», і іноді ми отримуємо справжні перлини світової селекції. Разом з тим, ми втрачаємо, іноді назавжди, сорти старої селекції – перевірені часом та не одним поколінням садівників.

В силу тих чи інших причин було загублено і втрачено не один сорт різних плодових. Далеко не секрет, що в теперішній селекції застосовується генна інженерія, опромінення насіння та обробка його різними хімічними препаратами. Ми навіть і не підозрюємо, що можемо споживати. Інша справа з сортами старої селекції. Це був природній відбір протягом багатьох десятиліть. Виживали сорти стійкі до хвороби та шкідників. За останні роки в нашому регіоні посилюється тенденція закупляти на зимове споживання яблука сортів старої селекції: Сніговий кальвіль, ренет Семеренко, Синап Сари, Джонатан та інші. Попит на ці сорти високий, це підтверджують ціни на них в супермаркетах.

Ще цікавий факт. В країнах Європи, Північної Америки, Австралії і інших – в описах того чи іншого сорту з гордістю вказують час, з якого сорт вирощується в країні. В багатьох випадках це від однієї до трьох сотень років. Хочу зауважити, що довіра і попит на ці сорти там значно вищі.

У цьому блогові хочу започаткувати рубрику «Знайти та відновити сорт». Тема актуальна. Спілкуючись з багатьма людьми з різних регіонів України, часто заходить розмова про якийсь цікавий, незвичайний сорт, який або росте у родині, або був втрачений і хотілось його знайти. Це не поодинокі випадки. То ж звертаюсь до читачів цього посту. Пропоную в цій рубриці ділитися описами та фото плодових, які ростуть у Вашому саду не один десяток років, та заслуговують на увагу. Якщо не знаєте правильну назву сорту, вказуйте місцеву назву та детальний опис. З Вашою допомогою спробуємо це визначити. З іншого боку, для тих, хто втратив той чи інший сорт: звертайтеся в цю рубрику. Опишіть характеристику, назву та регіон, у якому вирощувався сорт (як правило назва регіональна), який Ви хотіли знайти.

Хочу почати з двох сортів яблунь, які хотілося віднайти. На Хмельниччині вирощувався сорт під місцевою назвою – Виноградка. Дерево мало розлогу крону, в порівняно з іншими – середньоросле. Плоди були великі, 250–400 гр. приплюснуті, чисто жовті, дуже рідко невеличкий рожевий рум’янець. Дозрівали в кінці серпня-початок вересня. М’якоть кремова. Дуже соковиті, часто налиті соком фрукти ставали напівпрозорі, а при падінні на землю завжди розбивались — сік витікав. Зірвані яблука зберігалися до одного місяця. Свою назву отримали за виноградно-винний, приємний, кисло-солодкий смак.

Ще один унікальний сорт яблуні, вирощуваний на Вінниччині — Панночка. Середньоросле дерево з кулеподібною кроною. Яблука видовжені, синаповидні, вагою 150–200 гр. Зелені, при дозріванні зелено-білі, м’якоть білого кольору, солодка з характерним м’ятним присмаком. Дозріває на початку жовтня, зберігається до середини зими.

Як відомо, садівництво на території України завжди процвітало. Його історія налічує не одну сотню років. Давайте разом відновимо та збережемо для наших дітей ті надбання, що залишили нам наші батьки.

Культури, які я розшукую.

Барбарис їстівний: Безнасінний жовтий, Безнасінний червоний, Ліхтарик, Цукерка

Шефердія канадська

Лох зонтичний  жовтоплідний

Джида – різні види

Смородина декоративна: кроваво-червона, з білими квітами, з рожевими квітами – з червоними вже маю

Порічка: жовті плоди в червону смужку

Сорти яблуні: Книш, Зоря

Жимолость їстивна з червоними плодами

Грецькі горіхи селекції Кочерженка І.Є., Червоноядровий грецький горіх

Якщо Ви вирощуєте щось із цього переліку, прошу зателефонувати т. 067 3810785, буду вдячний.

17 коментарів to “Знайти та відновити сорт”

 1. Розова Наталія коментує:

  Добрий день. Хотіла б знайти сорт, який дуже любила в дитинстві. Яблука невеличкі, жовті, біля хвостика коричневі та шорсткі. Коли вони дозрівали, то здавалися наче медом налиті. У нас в селі (Чернігівщина) їх називали сколоздричкі (сколоздра). Буду дуже вдячна, якщо допоможете в пошуках

 2. Наталя коментує:

  Вітаю . Вам знайомий літній сорт яблук “Астраханка” ? Яблука середнього і невеликого розміру , полосаті , біло-малинові , з чуть видовженим носиком . Шкірка тоненька , соковиті , в середині білосніжні інколи з невеличкими червонуватими прожилками . Дерево середнього розміру . В інтернеті не знайшла такої назви . Буду вдячна .

 3. ярослава коментує:

  в моєму дитинстві 76-78 рік бабуся посадила кілька яблунь. Зимові дуже дуже солодкі найсолодші яблука які були в моєму житті дуже тверді з солодким запахом і однією суттєвою ознакою – вони були в стадії спілості зимою оранжеві. Мякоть жовта на межі з оранжевим.Я не знаю як називався сорт, хоч і намагалась дізнатись. Давно їх немає а жаль. І скільки років намагаюсь знайти хоча б назву. Буду вдячна всі за допомогу.

 4. Валерій коментує:

  Займаюся домашніми винами, наливками, чаями та заготовокю сухофруктів. І Найулюбленішим в мене став терен, але збирати дикоростучий самому важко. Почав пошуки садового окультивованого терену любого сорту, знайшов в Полтавській області, але цікаво можливо ще хтось має чи може підказати ще інші сорти даної культури.

 5. Татьяна коментує:

  Вячеслав, здравствуйте!
  Осенью 2016 купила у Вас шелковицу белую Виктория. Высадила осенью на даче и уехала. Весной этого года шелковица выпустила зеленые листочки и даже немного плодов (белые некрупные) но из-за отсутствия дождей вскоре стала засыхать, поливы не помогли. Но от корня вдруг пробудился новый саженец, который рос о-о-очень стремительно с огромными светло-зелеными листьями и очень крупными белыми плодами (2 шт). К осени деревце вымахало под полтора метра, правда, ствол полностью не одеревенел Что же это за сорт?
  Не знаю как вставить фото , вышлю на электронку.
  С уважением,Татьяна

 6. Роман коментує:

  В дитинстві у бабці(Вінницька обл., Хмельницький р-н) росла яблуня.
  Достигала в 2-й половині серпня-літній сорт.
  Плоди червонуваті, трошки витягнуті(не круглі!).
  Хрусткі, солодкі, характерна особливість-навколо зерняток простір желейно-прозорий!
  Крупні! Аналогів ніде не бачив-якщо і були якісь, але дрібні та без цих ознак.
  Не підкажете що це могло бути?

 7. Татьяна коментує:

  Дякую Вам, Вячеславе за гарні побажання!
  Я зовсім не мала на увазі якісь вигідні умови для себе, тільки заради розповсюдження сортів, щоб не зникали.
  Але ж в мене є дуже велике прохання до Вас! Я вже багато років шукаю яблоню Апорт, в Україні ніхто мабуть вже і не вирощує, через цей сорт я до Вас і потрапила на сайт. Дуже б хотіла придбати садженець Апорту алматинського восени, якщо буде така можливість.
  Хай щастить Вам!

 8. Татьяна коментує:

  Здравствуйте, Вячеслав!
  Большое спасибо Вам за великолепный сайт и творческий подход к своему делу! Очень приятно, что в Украине еще остались люди, задумывающиеся о наследии для детей и внуков. К сожалению, многие люди не понимают, что главное качество любого плода – его вкус и полезность, а не транспортабельность и рыночная стоимость, а может просто не знают оригинального вкуса. К сожалению, очень мало осталось и настоящих вкусных сортов. Спасибо Вам, что их находите! Я в своем еще молодом саду высадила некоторые уже редкие сорта, что нашла и в Крыму и по Украине, это Синапы (Белый, Кандиль, Сары), Челеби Гуль Пембе, Розмарин, груши Дюшес и Лесная красавица,
  но пока они только начали плодоносить, а второй год уже у нас засуха, пока плоды не показательны. Еще мне достались в наследство на купленном в деревне участке две старые яблони настоящие Донешта и Малиновка (Суслейпское). Кроме того, я собираю старые сорта помидоров, уже есть несколько основных сортов. Если Вас что-то интересует, с удовольствием Вам перешлю.
  С уважением и благодарностью за Ваш труд,
  Татьяна Семенова
  Киев (мой сад в деревне Житомирской обл).

  • В'ячеслав Францішко В'ячеслав Францішко коментує:

   Здравствуйте, Уважаемая Татьяна! Очень приятно читать такие строки и знать что есть немало людей в Украине, которые по крохам собирают и хранят старые, проверенные временем, незаслужено забытые сорта плодово-ягодных растений. С благодарностью низко кланяюсь таким людям. Сорта у Вас редкие и известные, будем менятся. Здоровья Вам и близким, всегда высоких урожаев и благополучия! Вячеслав.

 9. Oleksandr Polyuh коментує:

  Skajite pojalusta, V’yacheslav nomer 0673810785 uje ne deistvitelen ili kak?

  • В'ячеслав Францішко В'ячеслав Францішко коментує:

   Мій номер телефону 067 3810785 завжди дійсний. У квітні-травні весною, та жовтні листопаді осінню вмикаю його дуже рідко, тому що відправляю саджанці. Дзвінків дуже багато, при цьому працювати просто неможливо. Прийняв рішення, що замовлення будуть прийматися по електронній пошті. Консультації та запитання телефоном протягом року крім вказаних місяців. З повагою, В’ячеслав.

 10. сергій коментує:

  Наталя напевно груша про яку ви розповіли називаеться полтавська писанка.Домене всад потрапила випадково подарували живець як дуже гарний сорт без назви. Привита в крону “лимонки” дала з десяток плоді на третій рік, до речі полосаті в неї не тільки плоди а і однорічні пагони.

 11. Наталя коментує:

  Дякуємо за публікацію, бо дійсно багато людей хотіли б відчути смак плодів чи ягід, якими нас пригощали в дитинстві.
  Колись нашій родині була дуже цікава груша, запамяталась нам, не тільки тим, що вона була дуже смачна, але й в тим що мала оригінальний вигляд. Вона мала поздовжні полоси різного кольору (жовті, зелені, коричневі). Дуже хотілося б повернути цю грушу в наш сад. Може хтось із відвідувачів сайту має інформацію про цей сорт.

  • В'ячеслав Францішко В'ячеслав Францішко коментує:

   Дякую, Наталіє та Сергію. Груша ця дійсно красива, та і смак на висоті, пробував сам. А от що до назви я б не спішив з висновками. Інформація дуже суперечлива. За різними даними з Європи, вік сорту налічує уже понад 400 років, називають його там “Schweizerhose” — Швейцарські штани. М.Н. Раєвський описує в 1882 році цей сорт як “Бергамот полосатый”. З фотографій, які можна найти в інтернеті, два типи плодів: бергамотновидні та звичайні грушевидні. Отримав живці від двох хороших людей, за що їм дуже вдячний. Це Завальний Микола Якович з міста Крижопіль, він і пригостив грушами. Живці від нього коричневого кольору. Та Проскурня Тамара Михайлівна з с. Піщане, Кременчуцького р, Полтавської обл. Тут живці співпадають з описом Сергія — світлий однорічний приріст, теж смугастий. Можливо, це різні сорти, а можливе і розщеплення сорту через різні умови вирощування.
    photo birne-schweizerhose-dekobirne-designmuster-der-schweizergarde-2259296_3_zps07f7b85e.jpg
    photo Bildergallerie_Wirtschaft_2_Fructus_Schweizerhose_004_06_zpsdd2ab7bb.jpg

   До речі, в 2010 році в Парижі груша Schweizerhose отримала титул “Найкрасивіший плід року”.

   • Елена коментує:

    Здравствуйте. Хочу вернуться к обсуждению груши бергамот Schweizerhos или Бергамот полосатый. Так все же Полтавська писанка – это тоже из названий этого сорта или нет?
    Вячеслав, прокомментируте, пожалуйста, более подробно вкусовые качества этой груши. В Вашем каталоге сдержано сказано:”Хороші смакові якості.” В разных источниках сведения очень противоречивые. Есть хорошие и совсем негативные, что дерево декоративно, но плоды “посредственного вкуса”. Грубые с каменистыми включениями. Допустим если их сравнивать с другими широко известными сортами, например с Лимонкой и Лесной красавицей.
    Случайно нашла на такую информацию о грушах бергамотах: “Відмінною особливістю, крім плескатої сферичної форми і невеликих розмірів, є великий вміст речовини арбутину і глорогенновой кислоти в плодах. Завдяки наявності цих речовин, груші є дуже корисними, особливо для людей, які мають захворювання сечостатевої системи, оскільки надають позитивний ефект на функціонування печінки, жовчного міхура, а також сприяють виведенню жовчі, шлаків і солей.” Как Вы думаете это относится и Бергамоту полосатому?

 12. тетяна коментує:

  Вполне с Вами согласна,Вячеслав. Старые сорта- память времен. Они приносили радость,здоровье.И совершенно несправедливо уходят в лето. Мой дед Петро был прекрасным садоводом. В его саду были самые редкие по тем временам фрукты и растения. А вот одна груша всегда вызывала у всех бурю восторгов Мне тоже очень нравился этот сорт груши -Лесная красуня. Это было самое любимое лакомтство летом. Крепкое среднерослое дерево каждый год радовало нас своими очень маленькими желто-зелеными ,с ярким румянцем грушками. похожими на маленькие красивые бутылочки Эти грушки помещались три штуки в ладошке. Иногда две. Очень сочные и сладкие. Вкус похож на летнюю Беру. Когда бабуня из них варила варенье запах стоял на весь куток. Но мы продали дом. А новые хозяева навели свои порядки. Вот такая красота ,наверное и сейчас растет у кого- нибудь в саду.

  • В'ячеслав Францішко В'ячеслав Францішко коментує:

   Татьяна, я рад, что эта рубрика Вас заинтересовала. Лесная красавица — действительно интересный сорт. Сорт очень старый, ниже я покажу несколько вырезок об этом сорте с разных изданий дореволюционного периода.

   Раевский М.Н. Плодовая школа и плодовый сад. Первое издание 1882 г.
    photo 18824330_zps4f7da5ac.jpg
   Щербина М. Основи плодівництва. 1919 р.
    photo 43511138-01dc-4110-8e99-f1054969e0e8_zps4d3e1346.jpg
   Надеюсь, кто-то из читателей, имеющих данный сорт, отзовется.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>